Producenci
Dlaczego to tak swędzi?
Dlaczego to tak swędzi?

Zna ją większość z nas. Wielu dotyka bezpośrednio, innych przez relację z osobami chorymi. Można już chyba napisać, że stała się plagą XXI wieku; to naprawdę niesamowite zdarzenie – spotkać kogoś bez niej. Natura tego zjawiska ukrywa się pod różnymi nazwami, choć idea jest jedna i przyświecają jej: przewlekłość, suchość, uporczywe swędzenie, pieczenie, pękanie, zaczerwienienie, sączenie, dyskomfort (zarówno fizyczny, jak i psychiczny). Tak – ja też ją mam. I myślę, że co druga osoba czytająca ten post też ją ma (albo co najmniej posiada w swoim środowisku osobę na nią chorą).

Mowa, oczywiście, o egzemie znanej też jako A(topowe) Z(apalenie) S(kóry). Jest ona przewlekłym stanem zapalnym skóry, na dziś dzień nieuleczalnym (pamiętajmy, że remisja nie jest wyleczeniem, a jedynie zaleczeniem, choć może się utrzymywać przez bardzo długi okres). Co gorsza, albo i dla niektórych – co lepsza!, egzema ma dwie postaci: endogenną (można ją dziedziczyć, a jej przyczyny mogą być związane z gorszą pracą układu odpornościowego) lub też egzogenną (jej źródła należy upatrywać w silnej alergii kontaktowej).

Jeżeli chodzi o egzemę kontaktową, pojawia się ona – jak sama nazwa nam podpowiada – podczas kontaktu z alergenem. Zmiany początkowo istnieją w miejscu, które miało ów kontakt, później jednak mogą się one znacznie rozszerzyć i „zaatakować” resztę ciała. Przykładowych alergenów (bardzo częstych zresztą!) możemy dopatrywać się w:

 • proszkach do praniach (przez enzymy lub też środki zapachowe);

 • kosmetykach;

 • odzieży (zarówno przez tkaninę, jak i barwniki);

 • pieluszki (jedna z odmian egzemy nosi nazwę pieluszkowego zapalenia skóry objawiającego się, m.in. zaczerwienieniami i wysiękami skórnymi w okolicach pieluszkowych);

 • detergenty;

 • wełna;

 • sierść zwierząt;

 • roztocza.

Jak sobie z tym radzić? Jak już pokazało moje doświadczenie – dla każdego coś innego. Nie ma złotego środka. Kiedyś dane mi było obejrzeć filmik na Youtubie nakręcony przez vlogerkę średniej popularności. Radziła ona w nim jak poradzić sobie z egzemą poprzez zastosowanie kremu Nivea i oliwki Bambino. No cóż, kij (egzema) ma dwa końce – gdy ja używam tych dwóch produktów, moja skóra się dosłownie pali, ale cudownie słyszeć, że jej to wystarcza do zaleczenia!

Na pewno, gdy już zaczniemy borykać się z tą chorobą lub też gdy nasz bliski będzie z nią walczył, wskazane jest aby:

 • u n i k a ć stresu! (są przesłanki, że wśród wielu osób choroba ta może mieć podłoże psychosomatyczne);

 • nosić luźniejsze ubrania wykonane z przewiewnych i naturalnych materiałów (np. biobawełna);

 • prać ubrania w hipoalergicznych płynach i proszkach (czyli koniecznie w tych,
  w których składach nie zawierają się enzymy, ani sztuczne substancje zapachowe);

 • nawilżać oraz natłuszczać skórę przez naturalne i hipoalergiczne (np. ekologiczne) kosmetyki do pielęgnacji;

 • unikać noszenia obcisłych i przylegających rzeczy (nie daj Boże żeby były jeszcze ze sztucznych i nieoddychających materiałów!);

 • w przypadku pieluszkowego zapalenia skóry poprawę może przynieść częsta zmiana pieluszek, rezygnacja ze stosowania nawilżanych chusteczek i zastąpienie tego grzechu poprzez częste przemywanie okolic pieluszkowych ciepłą wodą i płatkami dla niemowląt, bądź też myjkami wielorazowymi z naturalnych materiałów (sic!). Pomocna też jest, przede wszystkim, zamiana pieluszek na jednorazowe pieluchy ekologiczne lub pieluchy wielorazowe.

Zaleczanie tej choroby jest procesem długotrwałym, czasochłonnym i – niestety, jest to prawda, której się nie wyzbędziemy – drogim, a przynajmniej do czasu, w którym znajdziemy już odpowiednie kosmetyki, chemię gospodarczą i ubrania. Skóra z problemami atopowymi ma jednak tendencję do przyzwyczajania się do naszych starań i gdy już nam się wydaje, że znaleźliśmy odpowiedni kosmetyk, po jakimś czasie może się okazać, że przestanie ona go tolerować. Trzeba być cierpliwym i znaleźć dla siebie (bo pamiętajmy, że nasza skóra jest NAMI) odrobinę troski i miłości. Innych nas już nie będzie!


Bezpieczne zakupy
 • Różne formy płatności
 • Gwarantowana dostawa
 • Szyfrowane dane i transakcje

Przelewy24 - eko manufaktura

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl